VEŽBE ZA TRUDNICE
Tokom trudnoće žensko telo prolazi kroz niz velikih promena. Blagosloveni događaj utiče na celo telo, ali najviše posledica snosi lokomotorni sistem trudnice. Često se razvijaju različiti mišićno-skeletne disfunkcije koje za posledicu dovode do neprijatanog bola, u nekim slučajevima i do smanjenja mobilnosti.
U cilju izbegavanja ovih poremećaja, ili ako već nastanu adekvatnog lečenja, ključnu ulogu ima kineziterapija za trudnice. Naši stručnjaci će Vam omogućiti da se spreči mišićno-skeletni problem tokom trudnoće, kao i nakon rođenja deteta, primenom personalizovanih specijalnih vežbi.
Koje promene mogu izazvati mišićno-skeletne disfunkcije tokom trudnoće?
Prva očigledna promena je promena u položaju karlice. Karlica je nagnuta ka napred (delom zbog težine bebe, a delom zbog hormonalnih razloga), što dovodi do bolova u struku i do kičmenih deformiteta. Zbog povećanja telesne težine i istezanja stomačnih mišića dolazi do nepravilnog položaja kičme, slabljenja mišića ramena i grudi, glava je nagnuta ka napred, što dalje stvara problem u vratnoj kičmi.Položaj stopala i površina za oslonac se menjaju, lukovi se spuštaju, što može izazvati dodatnu bol.Kineziterapijske vežbe imaju za cilj da spreče nastavak loših promena tela, da se simptomi olakšaju i da postporođajna regeneracija bude brza i bez tegoba mišića karličnog dna, naročito u cilju sprečavanja urinarne inkontinencije.
Na prvom sastanku uradi se funkcionalna dijagnoza trudnice na osnovu koje se izrađuje plan terapije.
Nakon ankete i dijagnostike sledi individualna fizioterapija:
• Jačanje mišića u različitim položajima
• Povećanje mišićne elastičnosti i obima pokreta, naročito dubokih mišića u blizini kičme
• Poboljšanje tonusa mišića karličnog dna, što će u velikoj meri uticati na tok porođaja
• Na kraju vežbanja sledi edukacija o pravilnom disanju i položajima za olakšavanje procesa rađanja
Jako je važno: vežbe treba nastaviti adekvatno i nakon porođaja.